صنایع دستی که گاهی دقیق تر به عنوان صنایع دستی میناکاری یا دست ساز بیان می شود، به هر یک از انواع مختلف کار گفته می شود که در آن اشیاء مفید و تزئینی کاملاً با دست یا فقط با استفاده از ابزار ساده ساخته می شوند.

این بخش اصلی سنتی صنایع دستی است و برای طیف گسترده ای از فعالیت های خلاقانه و طراحی که مربوط به ساختن اشیاء با دست و مهارت است، از جمله کار با برنج، چوب، مس، سرامیک، ورق فلز، استخوان، شیشه، صدف، منسوجات، مواد قالب‌گیری و سفت، کاغذ، بامبو، الیاف گیاهی و غیره. بیشتر صنایع دستی نیازمند توسعه مهارت‌هایی هستند که در طی یک دوره زمانی طولانی، گاهی حتی سال‌ها و دهه‌ها، با پشتکار و پشتکار فراوان به دست می‌آیند.

صنایع دستی ریشه در حومه روستایی – ملزومات مادی-کالا – تمدن های باستانی دارد و بسیاری از صنایع دستی برای قرن ها انجام می شده است، در حالی که برخی دیگر اختراعات مدرن یا رواج صنایع دستی طلاکوب هستند که در ابتدا در یک منطقه جغرافیایی محدود انجام می شد. یکی از قدیمی ترین صنایع دستی جهان، ضکرا است. این نوعی ریخته گری فلزی است که بیش از 4000 سال در هند مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم استفاده می شود.

صنایع دستی واحدهایی هستند که با دست و ابزار اولیه برای رفع نیازهای مردم محل بدون استفاده از ماشین آلات تولید می کنند. معمولا اقلام ایجاد شده، چه برای استفاده شخصی و چه برای فروش به عنوان محصول، هم کاربردی و هم زیبایی هستند. از آنجایی که کار در صنایع دستی دستی است، محصول نهایی مستقیماً نتیجه مهارت و مهارت شخصی صنعتگر است.

بسیاری از صنایع دستی شیراز از مواد طبیعی و حتی کاملاً بومی استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مواد مدرن و غیر سنتی و حتی مواد صنعتی را ترجیح دهند. صنعتگری فردی یک کالای دست ساز، معیار اصلی است. آنهایی که با تولید انبوه یا ماشین آلات ساخته می شوند، کالاهای صنایع دستی نیستند.

صنایع دستی به عنوان توسعه مهارت ها و علایق خلاقانه دانش آموزان، به طور کلی و گاهی به سمت یک صنعت یا تجارت خاص، در حال ادغام در سیستم های آموزشی، چه به صورت غیررسمی و چه به صورت رسمی است. بسیاری از مراکز اجتماعی و مدارس کلاس‌ها و کارگاه‌های روزانه یا عصرانه را برای بزرگسالان و کودکان برگزار می‌کنند و به آموزش مهارت‌های اساسی صنایع دستی در مدت زمان کوتاهی می‌پردازند.

مانند هنر عامیانه، تولیدات صنایع دستی اغلب دارای اهمیت فرهنگی و/یا مذهبی است. در حالی که بسیاری از صنایع دستی برای دوره های کوتاه مدت (چند ماه یا چند سال) بسیار محبوب می شوند، به سرعت در بین جمعیت صنایع دستی شمال گسترش می یابد، زیرا همه از اولین نمونه ها تقلید می کنند، در بسیاری از مواقع، محبوبیت آنها کاهش می یابد تا اینکه بعداً تجدید حیات شود.

صنایع دستی به عنوان یک هنر به قدمت زندگی انسان است و تقریباً به همان اندازه تنوع در موضوع صنایع دستی وجود دارد که صنعتگرانی که زمان در دست دارند.

  • منابع:
  1. ABOUT HANDICRAFTS
  • تبلیغات:
  1. استفاده از لباس زیر بسیار اهمیت دارد!
  2. تقویت سیستم ایمنی با مصرف میوه خشک
  3. استفاده از دستگیره کابینت در تمامی زمینه ها
  4. مصرف میوه خشک و خواص آن برای بدن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *