بنابراین جزء مهم دیگر روغن تخمه آفتابگردان سنقری، ویتامین E/توکوفرول آن است.

توکوفرول ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند.

واژه ویتامین E برای اولین بار در سال 1931 برای جوندگان برای توصیف یک عامل غذایی مهم برای باروری در آنها استفاده شد .

آنها به عنوان یک خانواده از چهار مشتق به نام آلفا، بتا، گاما و دلتا توکوفرول وجود دارند. این توکوفرولسیزومرها به دلیل فعالیت های آنتی اکسیدانی in vitro و in vivo نسبی خود با بالاترین فعالیت آلفا توکوفرول متفاوت هستند.

توکوفرول ها ویتامین های محلول در چربی تخمه آفتاب گردان خام مزمز هستند که دارای اثر آنتی اکسیدانی هم در داخل بدن و هم در شرایط آزمایشگاهی هستند .

از آنجایی که پتانسیل آنتی اکسیدانی دارد و عملکردهای مختلفی را در سطح مولکولی انجام می دهد، اعتقاد بر این است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان را نیز کاهش می دهد (برتون، 1994).

همچنین دومین ایزومر فراوان توکوفرول است که در بدن انسان یافت می شود.

بدن انسان قادر به سنتز توکوفرول نیست، بنابراین باید در رژیم غذایی گنجانده شود (Sen et al., 2006). محتوای متوسط ​​توکوفرول بذر در تخمه آفتابگردان ممتاز های کشت شده گزارش شده است که عمدتاً از آلفا توکوفرول تشکیل شده است.

ولاسکو و همکاران (2002) میانگین محتوای توکوفرول 669.1 میلی گرم در کیلوگرم دانه را گزارش کرد که از 92.4 درصد آلفا توکوفرول، 5.6 درصد بتا توکوفرول و 2.0 درصد گاما توکوفرول در مجموعه هیبریدهای تجاری تشکیل شده است. روغن آفتابگردان حاوی آلفا 670 (mg/kg) بتا 27 (mg/kg) گاما 11 (mg/kg) و دلتا 1 (mg/kg) توکوفرول است.

مجموع توکوفرول های موجود در روغن خام از دانه های تخمه آفتابگردان چینی زاهدان کامل بین 447 تا 900 میلی گرم در گل 2 1 (Gunstone et al., 1994) با مقادیر شدید از 389 تا 1873 میلی گرم در گرم روغن متغیر است

همچنین تغییرات قابل توجهی (389 تا 1873 میلی گرم در گرم روغن 2 1) در غلظت کل توکوفرول روغن دانه آفتابگردان گزارش شده است.

  • منابع:
    1. Nutritional and therapeutic potential of sunflower seeds: A review
  • تبلیغات: 
  1. گونه ای از روکش صندلی که به زین اسب تبدیل می شود!
  2. با استفاده از روشهای جدید هرگز پیر نشوید
  3. قهوه فرانسوی که برای همه مفید است
  4. آیا بدون دست گل هم می توان به مراسم خواستگاری رفت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *